fermentuotų kajeno čiliukų, imbiero ir česnako padažiukas
pačios sudaiginti, užauginti kajeno čiliukai pavirto į gardų, lengvai aštrų, šildantį padažiuką. šįkart jiems į kompaniją pridėjau imbiero ir mamytės auginto česnako. fermentavau 21 dieną, gavosi laaabai gardus.
didelio aštrumo mano receptoriai nepakelia...kartą Malaizijoje, užvalgiusią aštraus maisto, teko mane vesti, nes gerokai išmušė iš kojų tas aštrumas:))) bet švelnus aštrumas man labai patinka, štai kaip atradau kajeną. švelniai aštri meilė iš pirmo skonio:) dar sužinojau, kad pagrindinė kajeno medžiaga capsaicinas-striprina imunitetą, suatyvina kraujotaką, mažina uždegimus, gerina medžiagų apykaitą, pilnas antioksidantų. fermentacija tik suaktyvina šias savybes. tai sėjau, daiginau, pusę šiltnamio prisodinau, noko ilgai, saulės buvo mažai, o kai sunoko-fermentavau. ir ne kartą. šįkart "paturbinau" su imbieru, mamytės užaugintais česnakais, fermetavau 3 savaites ir gavosi toks ohoho - gyvas, šildantis, tonizuojantis tripletas:)

tau prireiks:
paraudusių, prinokusių kajeno čiliukių (iš daržo arba pirktinių, mačiau būna), prisipažinsiu nesvėriau, dėjau tiek, kiek tilpo į 500 ml fermentavimo indą.
česnako galvelę (aš naudojau mamytės darže užaugintus, tinka ir pirktiniai:) bet kaip miela palaikyti savo darže auginančius, pvz. kokią bobutę stovinčią prie turgaus...).
imbiero gabalėlio (nykščio dydžio, gali ir daugiau įsimesti).
30 g druskos (fermentuoju su rupia jūros druska).
bechlorio, filtruoto, šulinio ar šaltinio vandens.
FERMANTAVIMO DRUSKOS TIRPALO SANTYKIS :
3% DRUSKO TIRPALAS: 30 g druskos (apie 6 arbatinius šaukštelius) 1 litrui vandens (fermentuojant kietesnes daržoves kaip įvairus kopūstus, morkas; kai reikia tvirtesnio, rūgštesnio skonio ar ilgesnio fermentacijos laikotarpio).
2% DRUSKOS TIRPALAS: 20 g druskos (apie 4 arbatinius šaukštelius)1 litrui vandens (fermentuojant agurkus, pomidorus, paprikas; švelnesniam skoniui, trumpesnei fermentacijai.
šįkart naudojau 3% tirpalo santykį, fermentavau 21 dieną.
kaip viską dariau:
pirma - pasiruošiu fermentavimo tirpalą su druska. aš mėgstu stipresnio skonio, tai naudoju 500 ml vandeniui - 3 šaukštelius drukos. išmaišau, kol ištirpsta druska.
tada nusiplaunu, nusisausinu čiliukus, nupjaunu žalius kotelius. kartais perpjaunu čiliuką į kelias dalis, kartais dedu nepjaustytą. paruošiu česnaką ir imbierą. česnaką išgliaudau į skilteles, nepjaustau, nebent labai didelė skiltelė, būna ir tokių:) imbierui nulupu odelę, supjaustau riekelėmis. sudedu visą trijulę į 500 ml indelį. užpilu druskos tirpalu iki kol apsemia visas gėrybes indelyje. tada uždedu "marlę" ant indelio, aptraukiu gumyte ir vualia. palieku kambario temperatūroje sau fermentuotis 7-21 dienų. kasdien atidengiu "marlę" pažiūrėti kaip ten iš lėto viskas vyksta, kartais pastumiu mediniu šaukštu žemyn visas gėrybes, nes jos lengvos, iškyla į viršų. o svorio jokio nenaudoju. gal kažkada padirbėsiu ir su svoriais:))
po 21 dienos nuimu "marlę" - mmm kaip man kvepia...sudedu gėrybes į blenderį (skystį nupilu į atskirą indą, panaudosiu maisto gamyboje). blenderis atlieka savo darbą. užuodžiu stipresnį kvapą, mmm. gardu gardu. sudedu į sterilius stiklainiukus, užsuku ir vualia. laikau šaldytuve tiek kiek noriu, bet ilgai neužsibūna...:) puikiai tinka prie visokių patiekalų, net neminėsiu, nes netilps sąrašas.
iki kitų kartų / happy gut, happy day ;)











